Kluci červení králičí narozeni 7.3.2013

   FAIMOLD´S OAK

Registrovaná chovatelská stanice jezevčíků dlouhosrstých trpasličích/králičích,  založena v roce 2001.

Zbarvení našich odchovů: červená ve všech formách, černá s pálením, tygrovaná.

Nahoru English Deník Fotonovinky Zajímavosti In memoriam Odkazy

   

 

Úvod
Nahoru

Kronika štěňátek

 *21.8.2009 - svátek má JOHANA

1. týden
Narodila se nám čtyři nádherná psí miminka. Dva kluci a dvě holky. Maminkou je naše králičí červená Flashie, tátou černopálený trpaslík Jeef. Tři štěňátka jsou ve zbarvení červeném, jedna fenka je ve zbarvení černém s pálením. Červená fenečka je droboučká a i přesto, že se snaží dostat k cecíku, tak ji sourozenci převálcují a vše vysají. Vzhledem k tomu, že i třetí den byla fenka stále na porodní hmotnosti, začali jsme ji přikrmovat a k tomu jsme ji ve dne v noci přikládali k mamince Flashie.

2. týden
Štěňátka by se měla jmenovat od písmene "J". Celá rodina a kamarádi se zapojili do vymýšlení jmen. Kluci nám moc práci nedali a dostali jména JONATHAN a JOSEPHINO, ale u holek jsme se zapotili. Je to poprvé, co se v naší stanici narodila černopálená holčička a tak musí mít i zvláštní jméno. Slovo „JAMIMA“ bylo jasné hned, neboť jsem se kdysi starala o krásnou novozélandskou slečnu tohoto jména a i když je to již 14 let, tak jsem měla toto jméno stále v záloze. U fen jsme se rozhodli dát i druhé jméno na "J" a u Jamimky mělo vyjadřovat ojedinělost a vzácnost krásného zbarvení. Nakonec jsme objevili slovo JOYA – poklad, drahokam. U druhé psí slečny jsme jméno odkládali na dobu, až se fenečka více rozpije a konečně přibere, zároveň jsme to museli zvládnout do 14ti dnů, kdy se posílá přihláška k zápisu vrhu. Fenečka byla sice velmi vitální a měla snahu sát, ale hmotnost ne a ne vzrůstat. Po kompletní prohlídce, zda fenka netrpí drobnou vývojovou vadou, jsme se rozhodli pro pokračování přikrmování a pomaloučku se začalo dařit. Nakonec jsme drobounkou fenečku nazvali JOCASTE JADE. Jocaste se nám líbilo jen tak, i když to znamená „puprurově zbarvená" např. oblaka,  Jade jsou léčivé kameny. Jocaste otevřela oči 10. den, kluci a Jamima 14. den. Štěňátka i matka byli odčerveni a všem byly zastřihnuty drápky.

3. týden
Jocaste zesílila natolik, že se bez problému protlačí mezi sourozence a saje zcela sama od Flashie. Hmotnostně začíná dohánět ostatní, v noci k ní vstávám co dvě hodiny a kontroluji, zda saje. Navíc Jocaste dostává kanadskou pastu s vitamíny a minerály. Je nádherné pozorovat čtyři psí miminka jak pomlaskávají a spokojeně sají od maminky. Flashie je úžasná matka, je jiná než byla její babička a stájová kolegyně Anneli, není hysterická a zároveň není ani tak flegmatická jako je další naše jezevčice Agathea. Flashie je velmi klidná a stejně tak její štěňátka, štěňátka sají mléko ze všech osmi cecíků. Největší mazlík je Jonathan s Josephinem. Jamima je trošku kňoura, když je chvíli bez maminky, Jocastinka se ráda mazlí a zřejmě přijala fakt, že má dvě maminky :-)

4. týden
Venku je nádherné počasí a tak štěňátka na pár hodin denně dáváme do ohrádky na trávník, poprvé to je 17.9.2009 Zároveň celý vrh čeká stěhování z naší ložnice do samostatného pokoje. Vše chystáme tak, aby štěňata měla volnost pohybu po celé místnosti a zároveň se nezranila a mohla se bezpečně vracet do pelíšku. Koupili jsme zbytky nových koberců, které jsme rozložili do pelechu a také před jeho vstup. Tyto zbytky nových koberců kupujeme při každém vrhu nové. Je to nejen výhodné z hygienického hlediska, ale také k zateplení pelíšku a okolí. Zároveň dáváme štěňátkům savé podložky na čůrání před pelíšek a lehounké teplé dečky do pelíšku. Štěňátka i Flasinku jsme podruhé odčervili, zároveň měla naše štěňátka poprvé masíčko a granulky. Všechna čtyři štěňátka baští tuhou stravu bez problému. Tento týden byla našim štěňátkům přidělena tetovací čísla.

5. týden
Štěňátka se zabydlela ve svém pokojíčku. K většímu pohodlí jsme jim pořídili huňatý plyšový pelíšek ve tvaru kukaně. V novém pokojíčku je nižší teplota než u nás v ložnici, ale ničemu to nevadí. Do pelíšku dáváme na noc termofor a kdyby byl chladný podzim můžeme štěňátkům zatopit v kamnech, která jsou pro tento účel pořízená. Štěňátka přesun snáší velmi dobře, naopak, když je jim teplo, leží rozložená na koberci, je-li chladněji, zalezou do pelíšku, kde se uvelebí k termoforu. Je stále hezké počasí bez přeháněk a tak štěňátka dáváme na každé odpoledne ven do ohrádky. Na štěňátka se chodí dívat sousedé a děti. Štěňátka seznamujeme s ostatními pejsky naší smečky. Pravidelně se na štěňátka chodí dívat Donaldova rodinka (kačer a kachny pižmovky). Ke štěňátkům nepouštíme cizí pejsky (s výjimkou otce štěňat), žádné kočky a nemocné děti (např. s rýmou). Štěňátka sají mléko od maminky a dvakrát denně dostávají masíčko s granulkami, nejsou již vážena každý den, ale po týdnu. Tento týden poprvé ochutnali hovězí, drůbeží a vepřové pamlsky.

6. týden
Blíží se datum tetování tj. od 2.10.2009. Je sice absolutně nepochopitelné, že si chovatel nemůže vybrat šetrnější (i když pro něj nákladnější) metodu trvalé identifikace štěňat a tak i přesto, že jsme původně chtěli štěňata ušetřit nepříjemnému tetování a měli mít pro identifikaci zcela dostačující čip, Klub chovatelů jezevčíků tetování vyžaduje za každou cenu. Čipovat budeme také – do budoucna to bude stejně nevyhnutelné a některá města to požadují již nyní.

Štěnidla dostala čip a byla natetována 3.10. Čipování ani nepostřehli, zato naražení pěti čísel do ouška už nebylo jen bez povšimnutí. Všechna štěňátka a ostatní členy psí smečky jsme odčervili. Štěňátka mají celý týden volný přístup ze svého pokoje přímo na dvůr a tak většinu denní potřeby vykonají na trávník a v noci na podložku. Venku si nejraději hrají se šiškami z naší douglasky, rádi okusují jablka a do pelíšku se snaží nosit kousky větviček a okousaných květů rostlin. Na hraní a na okusování jsme jim pořídili buvolí botičky, sušená střívka a hrtany. Flashie, jako správná „matka lovec“ dotáhla odněkud zbytek křídel a pařátů naší slepice, kterou nám kuna odtáhla před týdnem z kurníku. Ačkoliv mršiny psům nenechávám, tentokrát jsem fenu a štěnidla nechala zbytek slípky očichat a chvíli se se zbytky vyřádit.

7. týden
Nečekaně tento týden nasněžilo a tak měla štěňátka o zábavu postaráno. Všichni ve sněhu dováděli, kromě Jocastinky, ta si namočila tlapičky do studené bílé hmoty a pelášila zpět do pelíšku. Štěňátka dostala ampulku proti blechám a dalším ektoparazitům.

8. týden
Jonathanek má své nové majitele. Všechna štěňátka byla po čtvrté odčervena a naočkována.

9. týden
Naštěstí se opět oteplilo a tak štěňátka mohou přes den dovádět více venku. Kromě dvora začali prohlížet i okolí a nejraději mají výběh pro slepice, kde kradou zbytky z kuchyně. Nadále je krmíme špičkovými granulkami a jednou denně dostávají i vývary a maso. Na prodej u nás zůstává již jen Jozífek, neboť pro Jocastu si dnes přijeli noví rodiče.


 


Copyright Faimold´s Oak © 2001 - 2013
Naposledy změněno: 14. 03. 2013
Počet přístupů od listopadu 2001:
[CNW:Counter]

Copyright - FAIMOLD´S Oak