Kluci červení králičí narozeni 7.3.2013

   FAIMOLD´S OAK

Registrovaná chovatelská stanice jezevčíků dlouhosrstých trpasličích/králičích,  založena v roce 2001.

Zbarvení našich odchovů: červená ve všech formách, černá s pálením, tygrovaná.

Nahoru English Deník Fotonovinky Zajímavosti In memoriam Odkazy

   

 

Úvod
Nahoru
Naší součástí :-)

O nás

Jméno chovatelské stanice FAIMOLD´S Oak bylo mezinárodně uznáno 4. října roku 2001 a je to složenina jména mého tatínka. Slovo OAK je anglické slovo, které znamená dub a ke jménu jsme jej přidali, protože tento strom pro nás hodně znamená kvůli povodni roku 1997, kdy nám na zahradě místo 80ti stromů zůstal jen malý stromek a to dub. Ačkoliv byla naše stanice uznána před 9ti lety, tak s námi v domácnosti žijí jezevčíci již od roku 1990.

Původní sídlo stanice bylo v Ostravě, která byla mým domovem 30 let, poté v Brně, kde jsme měli jak studijní, tak později pracovní závazky. Velkoměsta však pro chov pejsků nebyla to pravé ořechové, k tomu nešla uskutečnit ani naše zahradnická vášeň a spousta dalších koníčků. Začali jsme tedy tehdy s přítelem Radkem shánět něco, co bude do budoucna na takové pozici, abychom měli pohodlnou cestu do Ostravy (kde máme rodinu a přátele), kousek do Brna a Orlických hor, kde máme příbuzné a práci). Po zvážení pro a proti, kde vyhrála naše velká láska k pěstování čehokoliv a chovu zvířat, jsme v roce 2004 začali hledat velký  pozemek, případně statek v Orlických horách, avšak v dobrém spojení na Brno a Ostravu.

V roce 2006 se náš sen stal skutečností a my našli statek na velikém pozemku a po menších stavebních peripetiích jsme postavili kousek od statku na stejném pozemku malou novostavbu. Vzniklo tak bydlení pro nás i pro naše pejsky a zároveň nám statek poskytl velké sklepní prostory pro naši úrodu ze zahrádky. Žijeme v malé vesničce na jihu Orlických hor, naše vesnice má výborné vlakové i autobusové spojení, jsme vlastně na hranici Pardubického a Olomouckého kraje.

Celkově bylo pro nás období od roku 2006 – 2009 velmi náročné, nejen z hlediska stavby a kolaudace nového domu, zachování zaměstnání, uspořádání naší svatby, stěhování se, ale zároveň jsme se stali rodiči. Kdo má mimino, asi chápe, co to je lítat kolem řemeslníků a stíhat i výše zmíněné záležitosti.

V tomto období jsme si stihli ještě pořídit slepice, kachny, králíky a importovat jezevčí slečnu z Belgie. I když jsme se neúčastnili tolika psích akcí jako v minulosti, podařilo se nám složit zkoušky a následně uchovnit fenku Flashie a k tomu jsme zvládli i pár výstavních akcí s výbornými výsledky. Jméno naší stanice se naštěstí neztratilo, neboť nás celou tu dobu prezentovali pejsci z naší stanice – Huntress Faimold´s Oak, Guinevre Faimold´s Oak, Fig Fruit Faimold´s Oak, poslední dva jmenovaní se účastnili i v soutěži odchovů na Světové výstavě v Bratislavě, kde se svým otcem stanuli na 1. místě. Krajské výstavy se zúčastnil také náš Alwin Faimold´s Oak a dále děti naší Alcesie Faimold´s Oak – Flashie a Florian, kteří odchovali své první potomky.

čtvrtý a pátý jezevčík zleva je Fig Fruit a Guinevre Faimold´s Oak foto: S. Kinská

Potomci naší stanice se nacházejí ve stanicích: Z Knězáku, Stakas Mini, Vom Schwarzhain, Z Bílé chalupy, Of Elven Star a další, které osobně neznáme, ale kryli v nich pejsci z naší stanice. 

Vnučka Alwina Faimold´s Oak

O chovu v naší stanici a na co se zaměřujeme

Chov jezevčíků v naší stanici nabral zcela jiný směr a od původního záměru odchovávat jen čistě červená štěňátka jsme upustili a záměrně občas přikřižujeme jezevčíkem černopáleným. Červení jezevčíci mají své „mouchy“ a kromě čisté barvy, která bývá někdy na výstavách upřednostňována (není pravidlem a co rozhodčí, to jiný vkus), černopálení jezevčíci tyto „mouchy“ červených nemívají (mají zase jiné vlastnosti, které se dají červenýma vylepšit) a tak mícháním krve se snažíme odchovat jezevčíky s pozitivními vlastnostmi obou, i když někdy s větší příměsí černé v srsti. V naší stanici je možné získat tedy nejen červené štěňátko s příměsí, tak i černopálené, tygrované a v případě vhodného psího partnera i čokoládové.

čyřměsíční Jamima a skoro tříletá Gira

Pejsky na naše fenky vybíráme pečlivě, nejsme zastánci příbuzenské plemenitby, naopak rádi občas přikřižujeme zcela odlišné typy pejsků v rukou majitelů, kteří nejsou nijak známí ani ambiciozní. Neřídíme se výstavními tituly, neboť máme zkušenost, že jsou i krásní pejsci třeba staršího majitele, který k uchovnění pejska navštívil pár výstav a složil zkoušku, přičemž kráse pejska méně titulů určitě neubírá.

Krycí pejsky navštěvujeme kdekoliv i v zahraničí. V našem chovu se nezaměřujeme na extrémy, ale především na takové vlastnosti, které zaručí našim odchovům zdraví, vitalitu a dlouhověkost, se zachováním výborného exteriéru. Důležitá je pro nás přátelská nebázlivá povaha, lovecké vlohy - především hlasitost na stopě, s čímž naše odchovy problém nemají. Snažíme se o odchování fyzicky zdatných a odolných štěňat, která budou dělat radost jak na venkově, tak ve městě. I přes velkou snahu mít potomky bez vad se občas nějaká vada může vyskytnout, pokud je to jednoznačná vada již před odběrem štěněte, cena za štěně je snížená a majitel je s touto vadou seznámen. I tak jsme moc rádi, když se majitelé se svými pejsky zúčastní alespoň svodu a my se tak dozvíme, jak se celý vrh štěňátek vydařil a zda spojení opakovat.

Všichni naši jezevčíci mají splněny podmínky chovnosti a tak mohou mít štěňátka s průkazem původu.  V naší stanici míváme maximálně 1-2 vrhy za rok a půl.  Zabýváme se chovem pouze čistokrevných jezevčíků, tudíž jezevčíky BEZ průkazu původu, u nás nepořídíte.

Pejsci a fenky, kteří se u nás narodili a nebo se narodili fenkám, které jsou z naší stanice (jediná Agátka na fotce z naší stanice nepochází a je zcela nepříbuzná)

S majiteli našich štěňat se snažíme být stále v kontaktu, v mnohých případech se z nich stali rodinní přátelé a pravidelně se navštěvujeme. Naším přátelům pomáháme nejen chovatelskými radami, ale na jejich požádání jim pejsky rádi nafotíme, poradíme v případě krmení, porodu atd. Pokud je to možné, poskytujeme majitelům našich odchovů i rady veterinárního charakteru - ne však přes email či sms, pouze telefonicky nebo osobně.

21.2.2010 MVDr. Jana Dušková


 


Copyright Faimold´s Oak © 2001 - 2013
Naposledy změněno: 14. 03. 2013
Počet přístupů od listopadu 2001:
[CNW:Counter]

Copyright - FAIMOLD´S Oak